
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.7 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 3.69 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Insulation Resistance | 5 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Lead Length | 3.19786 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Green |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 5 |
| ELV | Compliant |
| Number of Poles | 5 |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Contact Style | Pin |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Green |
| Contact Mating Length | 6.7056 mm |
| Keyed | No |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Plating Thickness | 2.5 µm |
| Contact Gender | Male |
| High Temperature Housing | No |
| Mating Post Length | 6.7 mm |
| Contact Shape | Square |
| High Speed Serial Data Connector | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 5667
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24366
Ext.Price$0.24366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24366 | $0.24366 |
| 10 | $0.20347 | $2.03470 |
| 25 | $0.19663 | $4.91575 |
| 50 | $0.19565 | $9.78250 |
| 100 | $0.19468 | $19.46800 |
| 300 | $0.19371 | $58.11300 |
| 500 | $0.19275 | $96.37500 |
| 1000 | $0.19179 | $191.79000 |
| 3000 | $0.19084 | $572.52000 |
| 5000 | $0.18989 | $949.45000 |
| 10000 | $0.18894 | $1889.40000 |
